- Arbata, kava, kakava
- Augalinis supermaistas
- Džiovinti vaisiai, uogos ir daržovės
- Kruopos ir ankštiniai
- Riešutai ir sėklos
- Aliejus, actas ir padažai
- Priedai maistui ruošti
- Prieskoniai
- Maistinės mielės
- Makaronai
- Miltai
- Maisto papildai
- Gėrimai
- Saldumynai
- Užkandžiai
- Konservuotas maistas
- Švieži vaisiai ir daržovės
Lauramedis – nuo garbės vainiko iki prieskonio
Laurus nobilis (lauramedis) yra ypatingas augalas, turintis gilias istorines šaknis. Nuo senovės ceremonijų iki šiuolaikinio naudojimo kulinarijoje, medicinoje ir aromaterapijoje – lauramedis išlieka vertinga natūrali priemonė ne tik skoniui, bet ir sveikatingumui gerinti.
Laurus nobilis, paprastai vadinamas lauramedžiu, turi ilgą ir turtingą istoriją, siekiančią senovės civilizacijas. Kilęs iš Viduržemio jūros regiono, jis buvo gerbiamas graikų ir romėnų, kurie siejo jį su išmintimi, pergale ir dieviška apsauga. Iš lauramedžio lapų buvo pinami vainikai, kuriais karūnuoti pergalingi atletai, generolai ir mokslininkai – tai simbolizavo garbę ir pasiekimus. Šis medis buvo šventas Apolonui, graikų pranašystės dievui, ir dažnai sodinamas aplink šventyklas kaip apsivalymo ženklas. Laikui bėgant, Laurus nobilis paplito visoje Europoje ir kituose pasaulio regionuose, tapdamas nepakeičiamu kulinarijos, medicinos ir aromaterapijos ingredientu.
Lauramedis buvo vertinamas dėl daugybės sveikatai naudingų savybių, kurias suteikia jo eteriniai aliejai, antioksidantai ir bioaktyvios medžiagos.
Atlikta daug tyrimų dėl lauro lapų privalumų:
Lauro lapai galimai skatina virškinimo fermentų veiklą, todėl padeda geriau įsisavinti maistines medžiagas. Jie taip pat mažina pilvo pūtimą, dujų kaupimąsi ir virškinimo sutrikimus, todėl yra naudingi valgant sunkų ar riebų maistą.
Lauro lapai turi eugenolio ir kitų priešuždegiminių junginių, kurie gali padėti sumažinti sąnarių skausmą ir uždegimą. Jie naudingi žmonėms, kenčiantiems nuo artrito ar lėtinių skausmų.
Lauro lapuose gausu antioksidantų, vitamino A ir C, kurie padeda stiprinti imuninę sistemą ir apsisaugoti nuo infekcijų, gerina odos būklę ir mažina stresą. Jie taip pat turi antibakterinių ir priešgrybelinių savybių, kurios gali padėti kovoti su kenksmingais mikrobais.
Lauro lapai turi atsikosėjimą lengvinančių savybių, todėl jie gali padėti pašalinti gleives ir sumažinti nosies užgulimą, ypač vartojant juos sriubose, sultiniuose ar žolelių arbatoje.
Lauro lapai turi diuretinių savybių, todėl skatina toksinų šalinimą per šlapimą, palaikant inkstų ir kepenų sveikatą.
Naudojimas:
Džiovinti lauramedžio (lauro) lapai dažnai dedami į sriubas, troškinius, padažus ir ryžių patiekalus, marinatus, suteikdami subtilų, žemišką aromatą. Paprastai jie išimami prieš patiekiant, nes net ir ilgai verdant išlieka kieti.
Lauramedžio lapai dažnai užpilami arbatai, kuri padeda virškinimui ir mažina pilvo pūtimą.
Lauramedžio ekstraktai ir eteriniai aliejai naudojami tradiciniuose vaistuose nuo peršalimo, sąnarių skausmo ir odos problemų. Naudojami difuzoriuose, garų inhaliacijose ir masažuose, siekiant skatinti atsipalaidavimą, aiškų mąstymą ir kvėpavimo takų palengvėjimą.
Džiovinti lapai gali būti deginami patalpų oro valymui arba dedami į maišelius, kad pagerintų miegą ir atbaidytų vabzdžius.
Lauramedžio lapų nuovirai dedami į vonias, kad padėtų atpalaiduoti raumenis ir pagerintų odos būklę dėl jų antibakterinių ir raminamųjų savybių.
Rekomenduojama lauro lapų dozė priklauso nuo jo naudojimo būdo:
Kulinarijoje: 1–2 džiovinti lauramedžio lapai vienam patiekalui yra pakankami skoniui suteikti.
Arbatai: 1 arba 2 lapai užpilami karštu vandeniu (200 ml) ir paliekami 10–15 minučių. Arba 1- 2 lapus pavirti 1-2 min. 250 ml vandens. Arbata geriama iki dviejų kartų per dieną.
Vonios: į šiltą vandenį galima pridėti kelis susmulkintus lauramedžio lapus arba lapų nuoviro, arba kelis lašus eterinio aliejaus.
Dėmesio
Per didelis lauramedžio vartojimas gali sukelti virškinimo sutrikimų, o eterinis aliejus neturėtų būti tepamas ant odos neatskiestas. Nėščios moterys ir asmenys, turintys sveikatos sutrikimų, prieš vartodami lauramedį medicininiais tikslais turėtų pasitarti su specialistu.
Lauro lapų kava
Ingredientai:
1 puodelis (250 ml) vandens
1-2 ekologiški džiovinti lauro lapai
1 valgomasis šaukštas ekologiškos maltos kavos
¼ arbatinio šaukštelio ekologiško cinamono miltelių (nebūtina, papildomam aromatui)
Augalinis pieno pakaitalas (nebūtina)
Pagal skonį ekologiškas cukraus arba medaus (nebūtina)
Paruošimas
Lauro lapų nuoviras – nedideliame puode užvirinkite vandenį, įdėkite lauro lapus ir leiskite jiems pavirti 1–2 minutes, kad išsiskirtų natūralūs aliejai ir aromatas.
Kavos paruošimas – išimkite lauro lapus ir naudokite vandenį kavai paruošti. Galite naudoti prancūzišką presą arba espresso aparatą. Jei naudojate turkišką kavinuką (cezve), tiesiog suberkite maltą kavą į lauro lapų nuovirą ir kaitinkite ant mažos ugnies.
Saldinimas ir prieskoniai – pagal skonį, kad skonis būtų sodresnis.
Patiekite ir mėgaukitės – supilkite kavą į puodelį, jei norite, įpilkite augalinio gėrimo ir mėgaukitės unikaliu lauro lapų kavos aromatu ir skoniu!
Lauro lapų kavos privalumai
Gerina virškinimą – lauro lapai gali padėti sumažinti pilvo pūtimą ir gerinti žarnyno veiklą.
Gerina koncentraciją – kofeino ir lauro lapų derinys skatina aiškų mąstymą ir dėmesio koncentraciją.
Tegul maistas būna Jūsų vaistas!
Šaltiniai
www.researchgate.net
www.webmd.com
www.sciencepublishinggroup.com
PASTABA. Čia pateikta informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija. Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius.