Kakava, pagrindinė žaliava, iš kurios gaminamas visų mėgstamas šokoladas, pastaraisiais metais sulaukė didelio dėmesio, ypač ekologiška. Du dažnai aptariami kakavos tipai, kalbant apie kokybę ir skonį, yra ekologiška Criollo kakava ir ekologiška kakava. Nors abi laikomos itin švariomis ir aukštos kokybės, jos siūlo unikalias ir skirtingas savybes.
Kakava (Theobroma cacao) yra kilusi iš Centrinės ir Pietų Amerikos atogrąžų regionų, kur senovės civilizacijos, tokios kaip majai ir actekai, ją garbino kaip „dievų maistą“. Jos pupelės buvo vartojamos tūkstančius metų, dažniausiai apeiginiuose gėrimuose, ilgai prieš šiuolaikinio šokolado atsiradimą. Šiandien kakava auginama visoje pusiaujinėje juostoje, nuo Lotynų Amerikos iki Afrikos ir Azijos.
Criollo kakava yra viena iš labiausiai ieškomų veislių ir laikoma „originalia“ kakava. Ji yra kilusi iš šiaurinių Pietų Amerikos regionų, Centrinės Amerikos ir kai kurių Karibų jūros dalių. Krioljo kakava vertinama dėl savo švelnaus ir sudėtingo skonio, pasižyminčio subtiliomis gėlių, vaisių ir riešutų natomis, skirtingai nei stipresnės ir kartesnės kitos rūšys, tokios kaip Forastero kakava.
Ekologiška kakava: ką tai reiškia?
Kai kalbame apie ekologišką kakavą, tai reiškia, kad kakava auginama be sintetinių pesticidų, herbicidų ar trąšų. Ekologinis ūkininkavimas pabrėžia biologinę įvairovę, dirvožemio sveikatą ir ekologinę pusiausvyrą, kas ne tik naudingas aplinkai, bet ir leidžia išgauti švaresnes, grynesnes kakavos pupeles. Ekologiškas kakavos auginimas padeda išvengti kenksmingų cheminių likučių galutiniame produkte, kas naudinga tiek vartotojų sveikatai, tiek kakavos auginimo ekosistemoms.
Ekologiškos sertifikacijos procesas apima griežtą priežiūrą, užtikrinant, kad kakava auginama naudojant aplinkai tvarias praktikas. Tai apima dirvožemio sveikatos palaikymą kompostuojant, sėjomainą ir vengiant genetiškai modifikuotų organizmų (GMO).
Ekologiška Criollo kakava – skonio ir kokybės viršūnė
Ekologiška Criollo kakava dažnai laikoma geriausia iš geriausių kakavos pupelių. Ši reta veislė sudaro tik nedidelę dalį pasaulinės kakavos gamybos, apie 5%, dėl mažesnio derliaus ir didesnio jautrumo ligoms. Criollo kakava žinoma dėl savo sudėtingo ir subtilaus aromato, yra mažiau karti, todėl ji yra mėgstama rankų darbo šokolado gamintojų.
Ekologiškas Criollo kakavos auginimas dar labiau iškelia jos statusą. Be sintetinių cheminių medžiagų, pupelė išlaiko savo natūralų terroir, arba unikalius aplinkos, kurioje ji auginama, bruožus. Krioljo veislės įgimta kokybė kartu su ekologišku ūkininkavimo procesu sukuria išskirtines kakavos pupeles, kurios dažnai apibūdinamos kaip geriausios šokolado gamybai.
Ekologiška Forastero ir Trinitario kakava – kitos ekologiškos veislės
Nors Criollo kakava vertinama dėl savo aukščiausios kokybės, ji sudaro tik nedidelę dalį pasaulinės kakavos gamybos. Dauguma kakavos gaminama iš Forastero veislės, kuri yra atsparesnė ir duoda didesnį derlių. Nors ji nėra tokia aromatinga ar subtili kaip Krioljo, Forastero pupelės yra būtinos gaminant įvairius šokolado gaminius dėl jų gilumo ir ryškaus skonio.
Trinitario kakava, Criollo ir Forastero hibridas, siūlo tarpinį variantą. Ji derina Criollo skonio sudėtingumą su Forastero atsparumu. Daugelis ekologiškų kakavos ūkių augina Forastero arba Trinitario veisles, ypač Afrikoje ir Pietryčių Azijoje, kur Forastero veislė klesti plačiu mastu.
Ekologiški ūkininkavimo metodai, taikomi šioms veislėms, pagerina jų skonį ir sumažina neigiamą poveikį aplinkai, todėl ekologiška Forastero ir Trinitario kakava tampa populiariu pasirinkimu sąmoningiems vartotojams, ieškantiems aukštos kokybės šokolado.
Ekologiškos kakavos privalumai sveikatai
Vienas iš pagrindinių veiksnių, kodėl vartotojai vis dažniau renkasi ekologiškus kakavos produktus, yra susiję su sveikatos nauda. Ekologiška kakava, ypač jei ji minimaliai apdorota, išlaiko gausybę maistinių medžiagų. Štai keletas pagrindinių privalumų sveikatai:
Turtinga antioksidantų: Kakavos pupelės yra pilnos flavonoidų, kurie yra stiprūs antioksidantai, padedantys neutralizuoti laisvuosius radikalus, mažinti oksidacinį stresą ir uždegimus.
Gerina širdies sveikatą: Flavonoidai kakavoje gali pagerinti kraujotaką, sumažinti kraujospūdį ir sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
Pagerina nuotaiką: Kakava turi junginių, tokių kaip teobrominas ir feniletilaminas (PEA), kurie gali pagerinti nuotaiką, skatinti geros savijautos pojūtį ir net veikti kaip lengvas antidepresantas.
Palaiko smegenų funkciją: Kai kurie tyrimai rodo, kad kakavos flavonoidai gali pagerinti kognityvinę funkciją ir apsaugoti smegenis nuo su amžiumi susijusio nuosmukio.
Renkantis ekologišką kakavą vietoj įprastos, taip pat išvengiama galimo pesticidų ir cheminių likučių poveikio, kas yra papildoma nauda sveikatai.
Tvarus ūkininkavimas ir etinės priežastys
Kitas svarbus veiksnys, kodėl vis daugiau žmonių renkasi ekologišką kakavą, yra susijęs su aplinkos ir etikos aspektais. Įprastinė kakavos gamyba, ypač Vakarų Afrikoje, siejama su miškų naikinimu, dirvožemio degradacija ir darbo išnaudojimu, įskaitant vaikų darbą.
Ekologiški ūkininkavimo metodai dažniausiai palaiko sąžiningos prekybos principus, užtikrinančius, kad kakavos augintojai gauna teisingą atlygį už savo produktus ir dirba geresnėmis sąlygomis. Be to, ekologiški kakavos ūkiai dažniau taiko tvaraus žemės valdymo praktikas, tokias kaip agroforestrija, kuri padeda išsaugoti biologinę įvairovę ir užkirsti kelią miškų naikinimui.
Tiems, kurie siekia švaraus, minimaliai apdoroto šokolado, atitinkančio jų vertybes, ekologiška kakava siūlo turtingą, skonio pilną malonumą. Nesvarbu, ar norite patirti sudėtingus ekologiškos Criollo skonius, ar mėgautis labiau prieinama ekologiška kakava, akivaizdu, kad šios pupelės reprezentuoja tvarią, aukštos kokybės šokolado ateitį.
Trumpai tariant, ekologiška kakava – tiek reta Criollo, tiek plačiau auginamos veislės – yra ne tik gardus malonumas, bet ir pasirinkimas, palaikantis aplinkosaugą, etišką ūkininkavimą ir asmeninę sveikatą.
Šaltiniai:
https://worldcocoafoundation.org
https://www.rainforest-alliance.org
PASTABA. Čia pateikta informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija. Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius.