Straipsniai

Kaip sunkieji metalai paveikia organizmą – 1 dalis

Šiandien jau ne paslaptis, kad mes kasdien susiduriame su neįtikėtinu toksinių elementų kiekiu mūsų gyvenime. Sunkieji metalai, tokie kaip gyvsidabris, švinas, kadmis ir aliuminis, gali būti mūsų maiste, vandenyje, atmosferoje, vakcinose ir dantų plombose.
JAV Minesotos sveikatos departamentas tvirtina, kad – “Sunkiųjų metalų buvimas neorganinėse trąšose yra gerai nustatytas. Analitiniai įvairių trąšų produktų tyrimai rodo, kad kai kuriose fosfatinėse ir mikroelementinėse trąšose bei kalkinimo medžiagose yra didesnis arseno, kadmio ir švino kiekis, palyginti su kitomis trąšų rūšimis (pvz., azoto, kalio, gipso). Taip pat buvo įrodyta, kad keliuose iš atliekų gautuose trąšų produktuose yra padidėjęs dioksinų kiekis.”

JAV Aplinkos apsaugos darbo grupė (EWG) 2023 m. paskelbė “Nešvarų dešimtuką”. Iš 46 į analizę įtrauktų elementų, 12 vaisių ir daržovių buvo labiausiai užteršti pesticidais:
Braškės
Špinatai
Lapiniai kopūstai (Kale, Collard)
Persikai
Kriaušės
Nektarinai
Obuoliai
Vynuogės
Paprika ir aitriosios pipirai
Vyšnios/Trešnės
Mėlynės
Žaliosios pupelės

Kadangi pesticidai, herbicidai, fungicidai, konservantai, antibiotikai ir hormonai yra daugumoje mūsų valgomo maisto, taip jie pradeda kauptis organizme ir gali pasireikšti rimtomis sveikatos problemomis. Ilgalaikis poveikis gali sukelti neurologinius degeneracinius procesus, rimtus fizinius negalavimus.

Sunkiųjų metalų toksiškumo požymiai:
Virškinimo sutrikimai
Nuovargis, energijos praradimas
Sąnarių skausmai
Galvos skausmai
Alergijos
Autoimuninės ligos
Neurologiniai sutrikimai
Psichologinės problemos (nerimas, nuotaikų kaita)
Dažni peršalimai ir gripas
Atminties praradimas
Žema kūno temperatūra
Metalo skonis burnoje
Naktinis prakaitavimas
Dilgčiojimas galūnėse
Nemiga
Ir kt.

Tradicinėje indų medicinoje, Ayurvedoje minimi 3 skirtingi užterštumo lygiai
Pirma – toksinai lengvai pradeda kauptis organizme dėl sutrikusio virškinimo. Jie susidaro virškinamajame trakte jei maistas, kurį valgote netinkamai suvirškinamas.  Taip toksinai sutrikdo maistinių medžiagų pasiskirstymą ir natūralų atliekų pasišalinimą iš mūsų organizmo.
Antra – jei tai vyksta ilgą laiką, toksinai absorbuojasi ir keliauja į silpnas vietas mūsų organizme, ir ten kaupiasi. Tai tampa žymiai pavojingiau mūsų sveikatai ir atitinkamai reikalinga sudėtingesnė detoksifacija.
Trečia – skirtingai nuo kitų dviejų, toksinai patenka iš išorės. Tai aplinkos toksinai, tokie kaip chemikalai, oro ir vandens tarša, chemikalai drabužiuose, sintetiniai narkotikai, cheminės medžiagos buitiniuose valikliuose ir sunkieji metalai, tokie kaip švinas, arsenas, asbestas ir kt. Šiuos toksinus yra labai sunkiau kontroliuoti ir pašalinti iš organizmo, todėl jų reikėtų saugotis.

Greičiausiai visi sutartume, kad ekologiška aplinka ir ekologiškas maistas yra svarbūs veiksniai norit sumažinti toksinų patekimą į organizmą. Sveikas gyvenimo būdas ir sveika mityba yra mūsų atsakomybė.
Stipri virškinimo sistema yra mūsų sveikatos pagrindas. Tai vienas iš svarbiausių veiksnių kaip išvengti toksinų kaupimosi mūsų organizme. Kaip galime sustiprinti savo virškinimą galite skaityti „Virškinimas – mūsų sveikatos pagrindas”.
Pagrindiniai mūsų kūno valymo įrenginiai yra kepenys, blužnis, limfa, inkstai ir žarnynas.
Taigi belieka įtraukti į savo racioną maisto produktus, kurie padės mūsų organizmui atlikti savo darbą.

Koks maistas yra naudingas, toksinų pašalinimui iš mūsų organizmo – detoksikacijai?
Kalendra, petražolės ir kitos žalios lapinės daržovės, detoksikuoja ir gali padėti sumažinti sunkiųjų metalų, tokių kaip gyvsidabris, kaupimąsi organizme.
Česnakai ir svogūnai – turi sieros, kuri padeda kepenims pašalinti sunkiuosius metalus, tokius kaip švinas ir arsenas.
Omega-3 riebalai ir skaidulos gali padėti detoksikuoti gaubtinę žarną ir sumažinti uždegimą. Tai padėtų atlikti į mūsų mitybos racioną įtraukti  jūrų dumbliai, čija sėklos, kanapių sėklos, linų sėmenys, graikiški riešutai, briuselio kopūstai.
Maistas kuriame, kuriame gausu antioksidantų, beta karotino – morkos, saldžiosios bulves, persikai, abrikosai.
Maistas kuriame gausu magnio – brokoliai, špinatai, moliūgų sėklos.
Maistas, kuriame gausu amino rūgščių – augaliniai amino rūgščių šaltiniai yra kukurūzai, grūdai, avižiniai dribsniai, špinatai, morkos, ropės, papajos, slyvos, vynuogės ir granatai.
Maisto produktai, kurių sudėtyje yra alfa lipoinės rūgšties – natūraliai mūsų organizme gaminamos alfa lipoinės rūgšties nedideliais kiekiais randama tokiuose maisto produktuose kaip žirniai, briuselio kopūstai, brokoliai, špinatai ir ryžių sėlenos. Alfa lipoinė rūgštis, ekspertų nuomone, gali prasiskverbti pro hematoencefalinį barjerą ir pašalinti smegenyse esančius sunkiuosius metalus.
Vaisiai ir daržovės, kuriuose gausu pektino – mokslininkai pastebėjo, kad pektinas padidino su šlapimu išsiskiriančio švino kiekį net 132 procentais. Maistas, kuriame gausu pektino, yra kriaušės, žali obuoliai, citrusiniai vaisiai, kopūstai, vynuogės, burokėliai ir morkos.
Varnalėšų šaknis (Arctium lappa) – daugiausia žinoma dėl savo priešgrybelinių, priešnavikinių ir antibakterinių savybių, varnalėša padeda detoksikuoti sunkiuosius metalus, pašalindama iš organizmo gyvsidabrį ir kitus sunkiuosius metalus.
Kai kurie maisto produktai jungiasi su metalais ir pašalina juos ankstyvoje stadijoje, virškinimo procese – tai chlorela, spirulina, pomidorai, kalendra, česnakai, žalioji arbata.
Gerkite švarų vandenį, tai vienas iš paprasčiausių ir efektyviausių organizmo valymo priemonių.

Kaip išvengti sunkiųjų metalų toksiškumo?

Atidžiai peržiūrėkite savo mitybos įpročius, kad įsitikintumėte, jog gaunate sveiką ir visų būtinų maistinių medžiagų turintį maistą. Subalansuota mityba sumažina riziką būti paveiktam sunkiųjų metalų.

Kad sumažintumėte apsinuodijimo sunkiaisiais metalais padarinius arba visiškai jo išvengtumėte, kai kuriuos maisto produktus turite išbraukti iš dietos, tai liečia perdirbtus maisto produktus, nes turi minimalią maistinę vertę ir sulėtina virškinimo ir detoksikacijos procesą.

Mūsų kūnas pasisavina sunkiuosius metalus tais pačiais transportavimo mechanizmais, kuriuos naudoja tam tikroms maistinėms medžiagoms pasisavinti. Jei mums trūksta geležies ar cinko, organizmas geriau pasisavina sunkiuosius metalus.

Vartokite ekologiškus produktus. Jūs greičiausiai nenorite visų sintetinių pesticidų, herbicidų ar cheminių medžiagų, naudojamų ne ekologinėje žemdirbystėje. Jūsų organizmas turės žymiai daugiau ir sunkiau dirbti, kad pašalintų visas šias medžiagas, todėl geriau jų vengti.

Įvertinkite šaltinius iš kur perkate savo maisto produktus. Drąsiai užduokite klausimus prieš pirkdami ir įsitikinkite, kad tai tenkina jūsų lūkesčius.

Linkime sveikatos!

Šaltiniai:
https://www.ewg.org
https://www.health.state.mn.us
https://acupuncturetoday.com
https://www.healthline.com

Home

PASTABA. Čia pateikta informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija.
Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius.