Pirmuose straipsneliuose mes jau išsiaiškinome dažniausiai daromas klaidas, aptarėme, kaip gyventi, kad jų išvengtumėme. Ir, galiausiai, apsisprendėme gyventi kitaip – sveikiau. O kas toliau?
Toliau nuoseklumas. Pirmiausia pasidairykime po savo virtuvę ir patikrinkime, kas suslėpta maistui laikyti skirtose spintelėse. Aš siūlau pasenusius, nebenaudojamus produktus sulesinti paukštukams – jie bus dėkingi, o jūs jausitės ramūs, nes nieko neišmetėte, o, svarbiausia, atlaisvinote vietos, kuri bus skirta šviežiems produktams. Dabar eilė indaujai.
Būkite sąžiningi patys sau. Man visada gelbsti taisyklė „mažiau yra daugiau“, nes mes suprantame, jog nuo šiol gyvensime vedini ne kiekio, bet kokybės. Todėl siūlau visus plastmasinius indus pakeisti stikliniais, mediniais bei pagamintais iš nerūdijančio metalo. Nebūkštaukite – nors tam reikės laiko, bet pradėkite jau dabar, neatidėliokite.
Riešutus, grūdus, sėklas bei džiovintus vaisius patogiausia laikyti įvairaus dydžio stiklainiuose. Dangteliai su gumute užspaudžiami sandariausiai. Mano mėgstamiausia vieta šiems pokyčiams įgyvendinti buvo ir yra parduotuvė „IKEA“.
Kadangi jau susitvarkėme su spintelėmis, eilė atėjo ir stalčiams. Žaliavalgio virtuvėje bene svarbiausią vietą užima įvairių dydžių dubenys bei dubenėliai, pjaustymo lentelė ir peiliai. Be viso to, kad jie turi būti labai aštrūs, jie turėtų būti ir kokybiško metalo, bet geriausi – keraminiai. Žinau, žinau, ką jūs galvojate – „brangu“… Būtent dėl to mano virtuvėje tėra 5 peiliai – du dideli, vienas vidutinio dydžio ir pora mažų peiliukų. Ir to visiškai pakanka. Dar labai paranku įsigyti pjaustyklę „Mandolina“. Su šia pjaustykle daržovių smulkinimas tampa žaidimu, bet turite labai saugoti savo rankas ir naudoti apsaugą, kuri yra pjaustyklės rinkinyje.
Na ir būtinai po ranka turėkite 3-4 maišelius riešutų pienui gaminti. Aš juos dar naudoju sėklų daiginimui.
Dabar, kaip aš juokaudama sakau, „sunkioji artilerija“. Pradėkite dairytis sulčiaspaudės. Mano virtuvėje karaliauja lėtaeigė dviejų grąžtų sulčiaspaudė todėl, kad ji geriausiai atlieka savo darbą spaudžiant žalėsius bei daržovių lapus. Taip pat būtinas „S“ formos peilį turintis maisto kombainas, o ir džiovyklė, nes sezono metu patys galėsite susidžiovinti prieskoninių žolelių, vaisių bei uogų. Tai rimtos investicijos, bet, patikėkite, jos laikui bėgant atsipirks skaniu, kokybišku maistu, gera sveikata, darbingumu ir puikia nuotaika.
Ir, galiausiai, turiu paminėti plakiklį kokteiliams. Asmeniškai man „Vitamix“ tapo nepakeičiamas dėl kelių priežasčių. Kai pradėjau žaliavalgiauti, juo maldavau daržoves, imdavau stiklinę ir maišelį pienui sunkti ir spaudžiau sultis. Sulčiaspaudę įsigijau vėliau, kai supratau, kad atgalios jau nebegrįšiu. „Vitamix“ peiliukai yra universalūs, jais galima susmulkinti ne tik ledo kubelius. Smulkintuvas sumala grūdus, sėklas, riešutus, linų sėmenis, puikiai mala tiek gumbines, tiek ir lapines daržoves, o iš vaisių suplaka šilkinės konsistencijos kokteilius. Todėl „Vitamix“ mano virtuvėje karaliauja po „Green Star“ sulčiaspaudės.
Šį kartą jau baigiu, nes suprantu, kaip daugelis iš jūsų jaučiatės skaitydami visa tai, kas šiame straipsnyje surašyta. Tikiu, kad neišsigąsite ir priimsite visus iššūkius iškelta galva ir atviru protu, nes didžiausia klaida, kokią mes, žmonės, darome, yra ta, kad diena iš dienos darome tą patį, bet tikimės kitokio galutinio rezultato.
Na ir pabaigai pridursiu, kad jei jūs atradote savo motyvą, jei nusprendėte pasukti žaliavalgystės keliu, prisiminkite, kad jūsų laukia kelionė į sveikesnį save ir kad šioje kelionėje svarbiausia – ne galutinis tikslas, bet pati kelionė. Ir kartais ji sunki, kartais – klaidi, o gal linksmai juokinga, bet visada naudinga, nes pažintinė. Ir jei nesustosite tame kelyje, būtinai sukursite gyvenimą be negalavimų, natūraliai nustosite vartoti medikamentus, atsikratysite baimės, išmoksite gyventi čia ir dabar, jūsų požiūris bei santykiai taps kokybiškesni, atsiras daugiau energijos, sumažės streso, gims aistra gyventi sveikiau, gražiau, kokybiškiau, nubus paslėpti talentai, atgims kūrybiškumas ir, galiausiai, pamažu tapsite nesustabdomi visame tame, į ką nukreipsite savo dėmesį…
To ir linkiu.
Apie autorę:
Irena Žentalytė, daugelį metų gyvendama JAV, gilino žinias tiek apie žaliavalgišką mitybą, tiek žmogaus dvasingumą. Ji pritaikė savo žinias dirbdama bei kurdama patiekalus viename iš Lietuvos žaliavalgiškų restoranų. Irena veda laidas, webinarus. Ji mokosi Dr. Morse JAV detoksikacijos institute bei žaliavalgiško maisto gaminimo mokykloje Jungtinėje Karalystėje pas pasaulyje gerai žinomą „RAW šefą” Russell James.
Su Irena susitiksite čia:
Čia pateikiama informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija.
Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius.