Straipsniai

Vidurių užkietejimo problemos dėl emocinės buklės – sprendimo būdai

Vidurių užkietėjimas arba kiti virškinimo sutrikimai dėl emocinės būklės yra gana dažnas reiškinys, kurį dažnai įtakoja stresas, nerimas ar depresija. Emocinės būklės sutrikimai gali paveikti virškinimo sistemą, keičiant jos savybes, taip pat slopindami skrandžio bei žarnyno veiklą.
Ajurvedos, Tradicinės kiniečių ir šiuolaikinė medicinos siūlo holistinį požiūrį į su stresu susijusį vidurių užkietėjimą. Šiame straipsnyje mes išnagrinėsime įvairių medicinų perspektyvas, kartu įtraukdami naudingos dietos naudą virškinimo sveikatai palaikyti.

Šiuolaikinės medicinos perspektyvos:
Šiuolaikinė medicina pripažįsta streso įtaką virškinimo trakto veiklai. Stresas suaktyvina organizmo „kovok arba bėk“ reakciją, išskirdamas streso hormonus, kurie gali paveikti žarnyno veiklą ir sukelti vidurių užkietėjimą.
Šiuolaikinė medicina su stresu susijusį vidurių užkietėjimą slūlo rinktis sveiką mitybą, reguliarią fizinę veiklą, streso valdymo metodus ir, jei reikia, vaistus ar vidurius laisvinančius vaistus.

Ajurvedos perspektyva:
Ajurveda su stresu susijusį vidurių užkietėjimą priskiria Vata došos (Vatą sudaro elementai Eteris ir Oras, ir organizme pasireiškia kaip sausumas, šaltis, lengvumas, judesys, nepastovumas), reguliuojančios judėjimą ir pašalinimą iš organizmo, disbalansui. Kai Vata išsibalansuoja dėl streso, tai gali sutrikdyti žarnyno veiklą ir sukelti vidurių užkietėjimą. Be to, nesveiki mitybos įpročiai ir sėdimas gyvenimo būdas streso metu prisideda prie virškinimo problemų, o esant silpnam virškinimui organizme kaupiasi toksinai, kas rezultate turi neigiamą įtaką mūsų emocinei būsenai.
Ajurvedinėmis priemonėmis siekiama atkurti pusiausvyrą organizme ir skatinti virškinimą, taip pat patariama rinktis sveiką dietą, valgyti reguliariai ir daryti pertraukas tarp valgymų, daryti stresą mažinančias praktikas, tokias kaip meditacija ir joga.

Kinų medicinos perspektyva:
Tradicinėje kinų medicinoje (TCM) stresas ir vidurių užkietėjimas yra susiję su Qi (gyvybinės energijos) sąstingiu ir yin bei Yang energijų disbalansu. Stresas sutrikdo sklandų Qi tekėjimą, veikia virškinimo sistemą ir sukelia vidurių užkietėjimą. TCM daugiausia dėmesio skiria Qi harmonizavimui ir Yin ir Yang balansavimui.
TCM skiria svarbų dėmesį į sveiką dietą, Tai Chi praktikas, stresui ir vidurių užkietėjimui palengvinti.

Kas yra sveika dieta?
Sveika dieta, kurioje gausu visaverčio maisto ir prieskonių, kas gali būti naudinga streso valdymo sprendimas. Vartojant pakankamai skaidulų iš vaisių, daržovių ir viso grūdo produktų, padedama išvengti vidurių užkietėjimo. Taip pat būtina užtikrinti pakankamą vandens suvartojimą, kad išvengtumėte dehidratacijos.

Daug skaidulų turintys vaisiai ir daržovės: obuoliai, kriaušės, brokoliai ir žalumynai – juose daug  skaidulų, kurios padeda virškinti ir skatina reguliarų tuštinimąsi.
Nesmulkinti grūdai: raudonieji ryžiai, rudieji ryžiai, bolivinė balanda, avižos ir nesmulkinti kviečiai, nes juose yra skaidulų ir esminių maistinių medžiagų.
Ankštiniai augalai: lęšiai, avinžirniai ir pupelės yra puikūs skaidulų ir augalinių baltymų šaltiniai, palaikantys žarnyno veiklą.
Riešutai ir sėklos: migdolai, chia sėklos ir linų sėmenys siūlo sveikų riebalų ir papildomų skaidulų, padedančių normalizuoti žarnyno veiklą.

Prieskoniai:
Imbieras: Šis prieskonis turi priešuždegiminių savybių, kurios gali nuraminti virškinimo sistemą ir sumažinti pilvo pūtimą bei dujų susidarymą, taip yra lengva vidurius laisvinantis priemonė.
Ciberžolė: Su aktyviu junginiu kurkuminu, ciberžolė turi priešuždegiminį ir antioksidacinį poveikį, naudingą žarnyno sveikatai.
Kuminas: Kmynai stimuliuoja virškinimo fermentus ir padeda virškinti, mažina pilvo pūtimą ir diskomfortą.
Pankoliai: pankolių sėklos padeda atpalaiduoti žarnyno raumenis ir palengvina virškinimo problemas, tokias kaip vidurių užkietėjimas.
Kalendra: istoriškai ir tradiciškai kalendra buvo naudojama virškinimo trakto diskomfortui palengvinti.
Amla: turi penkis iš šešių skonių, kuriems trūksta tik sūraus skonio, ji pagerina virškinimą, gerina apetitą ir uždega virškinimo ugnį, padeda pasisavinti maistines medžiagas.
Cinamonas: padeda detoksikuoti virškinimo traktą, tuo pačiu stiprina virškinimą, gerina absorbciją ir padeda palaikyti sveiką cukraus kiekį kraujyje.
Gvazdikėliai: gerina virškinimą, skatindami fermentų sekreciją ir stiprina virškinimo motoriką.
Kardamonas: mažina virškinimo sutrikimus, dujų susidarymą ir pilvo pūtimą, skatindamas virškinimo fermentų sekreciją.
Trifala: naudojama dėl savo virškinimui naudingų savybių – skatinti sveiką virškinimą, palengvinti vidurių užkietėjimą ir palaikyti reguliarų tuštinimąsi, detoksikuoti organizmą.

Laikydamiesi sveikos dietos, kurioje yra daug įvairių vaisių, daržovių, nesmulkintų grūdų ir ankštinių augalų, prieskonių, galite gauti reikiamų skaidulų ir maistinių medžiagų sveikam žarnynui palaikyti. Taikydami šiuos holistinius metodus, galima nutiesti kelią geresnei virškinimo sistemai, sumažinti stresą ir pagerinti bendrą savijautą. Tai gali būti galingas žingsnis sveikesnio žarnyno ir bendros gerovės link.
Kadangi kiekvienas organizmas yra unikalus, svarbu rasti asmeniškai tinkamą sprendimą, atsižvelgiant į savo kūno reakcijas ir poreikius.

Šaltiniai:
https://www.webmd.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.banyanbotanicals.com
https://caps.byu.edu

PASTABA. Čia pateikta informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija. Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius.