Ekologiškos balkšvojo gysločio (Psyllium Husk) sėklų luobelės yra gaunamos iš Plantago ovata augalo, kuris auga Vakarų Azijos ir Viduržemio jūros regionuose, sėklų. Šis augalas šimtmečius buvo auginamas medicininiais ir dietiniais tikslais. Pavadinimas „psyllium” yra kilęs iš graikų kalbos žodžio „psulla”, kuris reiškia „blusa”, nurodant mažas, į blusas panašias augalo sėklas.
Dėl naudos sveikatai balkšvasis gyslotis naudojamas nuo seniausių laikų. Jis buvo pripažintas dėl savo virškinimo gerinimo savybių, o jo sėklos ir lukštai dažnai buvo vartojami siekiant palengvinti įvairias virškinimo trakto problemas. Laikui bėgant jis išpopuliarėjo įvairiose pasaulio vietose, nes tyrimai parodė, kad gali palaikyti virškinimo sistemos sveikatą, valdyti cholesterolio kiekį ir reguliuoti cukraus kiekį kraujyje.
Šiandien balkšvojo gysločio naudojimas populiarus įvairiomis formomis, įskaitant nesmulkintas sėklas, lukštus ir miltelius. Jie sulaukė pripažinimo už savo vaidmenį skatinant virškinimo reguliarumą, širdies sveikatą ir cukraus kiekio kraujyje kontrolę.
Balkšvojo gysločio sėklų luobelės yra puikus tirpių skaidulų šaltinis. Jos gerai sugeria vandenį ir virškinamajame trakte sudaro į gelį panašią medžiagą, padedančią reguliariai tuštintis. Tai gali būti ypač naudinga tiems, kurie susiduria su vidurių užkietėjimu.
Tirpios skaidulos, esančios sėklų luobelės, skatina sotumo jausmą, o tai gali padėti pažaboti apetitą ir sumažinti suvartojamų kalorijų kiekį.
Kai kurie tyrimai rodo, kad reguliarus gysločio sėklų luobelių vartojimas gali padėti sumažinti MTL (blogojo) cholesterolio kiekį.
Tirpios skaidulos taip pat gali sulėtinti cukraus įsisavinimą ir padėti stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje.
Balkšvojo gysločio sėklų luobelės gali būti naudojama kaip probiotikai, skatinantys naudingų žarnyno bakterijų augimą. Sveika žarnyno mikrobioma yra susijusi su įvairiais bendros sveikatos aspektais, įskaitant imuninę funkciją ir psichinę gerovę.
Dėmesio
Kai kuriems asmenims balkšvojo gysločio sėklų luobelės gali sukelti dujų susidarymą, pilvo pūtimą ar skrandžio spazmus, ypač jei jie vartojami dideliais kiekiais arba be pakankamai vandens.
Retai, bet žmonės gali būti alergiški balkšvojo gysločio sėklų luobelėms, jiems gali pasireikšti tokie simptomai kaip niežulys, dilgėlinė ar pasunkėjęs kvėpavimas.
Balkšvojo gysločio sėklų luobelės gali trukdyti tam tikrų vaistų absorbcijai, todėl labai svarbu juos vartoti atskirai nuo bet kokių receptinių vaistų.
Šis produktas yra skirtas suaugusiesiems.
Naudojimas
Norėdami palengvinti vidurių užkietėjimą, vartokite balkšvojo gysločio sėklų luobelės su dideliu kiekiu vandens, nes skaidulos sugeria drėgmę žarnyne, kad suminkštintų išmatas. Rekomenduojama apie 5 g tris kartus per dieną su stikline vandens.
Balkšvojo gysločio sėklų luobelės gali padėti viduriuojant, vartojant su mažesniu vandens kiekiu. Rekomenduojama 3-4 g tris kartus per dieną.
Dažniausiai balkšvojo gysločio sėklų luobelės naudojama kaip maistinių skaidulų priedas. Jas galima maišyti su vandeniu arba dėti į kokteilius, jogurtą, košes ar avižinius dribsnius.
Rekomenduojama dienos norma 5-10 g, ar 1 valgomasis šaukštas.
Šaltiniai
https://www.medicalnewstoday.com
https://www.verywellhealth.com
PASTABA. Čia pateikta informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija. Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius.