Guarana (Paullinia cupana) yra augalas, kilęs iš Amazonės baseino, šimtmečiais garbinamas vietos gentių dėl jo energizuojančių savybių. Tradiciškai guaranos sėklos sutrinamos į pastą arba sumalamos į miltelius ir sumaišomos su vandeniu, kad pagaminti gėrimą. Ši praktika, giliai įsišaknijusi Amazonės genties kultūroje, laikoma ne tik energiją didinančia, bet ir gerinančia protinį budrumą bei fizinę ištvermę.
Sėklose yra didelė kofeino koncentracija, didesnė nei kavos pupelėse, todėl guarana yra galingas stimuliantas.
Šiuolaikinėje praktikoje guarana plačiai vartojama dėl savo energiją skatinančio poveikio ir dažnai randama energiniuose gėrimuose, papilduose ir arbatoje. Ji vertinama kaip gebanti pagerinti kognityvines funkcijas, padėti numesti svorį skatinant metabolizmą ir gerinti sportinius rezultatus. Guarana taip pat yra turtinga antioksidantais, kurie prisideda prie jos sveikatos privalumų, kovojant su oksidaciniu stresu ir skatinant širdies sveikatą.
Dėl didelio kofeino kiekio gvaranoje gali pasireikšti šalutinis poveikis, ypač jei ji vartojama dideliais kiekiais. Paprastai rekomenduojama vartoti guaraną saikingai ir būti atsargiems, jei esate jautrūs kofeinui ar turite tam tikrų sveikatos būklių, pavyzdžiui, širdies sutrikimų ar nerimo.
PASTABA. Čia pateikta informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija. Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius.