Ekologiškos burnočių sėklos (Amaranth)
Burnočių sėklos (Amaranthus) turi turtingą tradicinio naudojimo istoriją skirtingose kultūrose. Aztekai ir Inkai naudojo religiniuose ritualuose ir apeigose, bei tradicinėje medicinoje dėl šių sėklų gydomųjų savybių. Jų ryškūs žiedai buvo naudojami dažams, o kultūrinė reikšmė dažnai buvo susijusi su temomis, tokiomis kaip nemirtingumas ir ištvermė. Šios sėklos yra vertinamos kai kuriuose tradiciniuose patiekaluose ir kultūrinėse praktikose, tačiau jų pasaulinis pripažinimas kaip maistingo ir universalaus ingrediento paskatino jų integraciją į šiuolaikines kulinarines tendencijas.
Burnočių sėklos yra mažos tačiau labai maistingos. Jos yra turtingos baltymais, skaidulomis, vitaminais ir mineralais.
Nauda
Turtingos maistinėmis medžiagomis: Burnočių sėklos yra geriausias esminio geležies, magnio, kalcio ir fosforo šaltinis. Jos taip pat turi B vitaminų, ypač folatų, kurie yra svarbūs bendrai ląstelių sveikatai.
Aukštos kokybės baltymai: Burnočių sėklos yra vienas iš nedaugelio augalinių šaltinių, teikiančių visą būtinų amino rūgščių spektrą, kurios organizmui reikia. Tai puikus pasirinkimas vegetarams ir veganams.
Virškinimo sveikata: Burnočių sėklų dietinės skaidulos skatina virškinimo sveikatą, skatinant reguliarų žarnyno judrumą ir užkertant kelią vidurių užkietėjimui.
Antioksidacinės savybės: Burnočių sėklos turi antioksidantų, tokių kaip vitamino C ir vitamino E, kurie padeda apsaugoti organizmą nuo žalingų laisvųjų radikalų ir oksidacinio streso.
Dėmesio
Oksalatų kiekis: Burnočių sėklos turi oksalatų, kurie gali prisidėti prie inkstų akmenų susidarymo žmonėms, turintiems istoriją su inkstų akmenimis. Žmonės, linkę į inkstų akmenis, turėtų vartoti amaranto sėklas saikingai ir gerti pakankamai vandens, kad sumažintų riziką.
Alergijos: Kai kurie žmonės gali būti alergiški amarantui.
Naudojimas
Burnočių sėklos galima virti kaip ryžius ar bolivinę balandą (kynva). Jums tiesiog reikia jas nusiplauti, sumaišyti su vandeniu ar sultiniu ir virti, kol jos taps minkštos. Jos gali būti naudojamos kaip pagrindas salotoms, stir-fry patiekalams arba gali būti patiekiamos kaip garnyras patiekalui.
Gaminimas: burnočio sėklas perplauti tekančiu vandeniu. Vieną dalį burnočių užpilti dviem dalimis vandens ir virti ant lėtos ugnies apie 35 min., palikti pastovėti apie 15 min.