Kalendra gali būti viena iš labiausiai neįvertintų augalų, nepaisant jos populiarumo visame pasaulyje kaip kulinarinis prieskonis.
Manoma, kad kalendros kilusios iš Vidurinių Rytų ir Viduržemio jūros regiono, jos galima rasti regioninėje virtuvėje visame pasaulyje.
Jos priklauso Umbelliferae (Apiaceae) augalų šeimai, turi ploną stiebą ir gražius baltus arba šviesiai rausvus žiedus, o visos augalo dalys yra valgomos (jauni lapai ir subrendusios sėklos). Pats augalas yra nuostabiai subtilus su ryškiu, žemišku pavasario skoniu. Ji taip pat žinoma kaip kiniška petražolė, o sanskrito kalba – „dhanyaka“ – „turtinga“.
Nors auga visame pasaulyje, kalendra nelabai mėgsta karščio. Tai vienmetis augalas, kurio augimo sezonas yra gana trumpas, nes mėgsta vėsesnę pavasario ir rudens temperatūrą. Įsikūręs lengvoje, gerai nusausintoje dirvoje, saulėje, augalas savaime pasėja ir kitą pavasarį vėl sudygsta.
Kalendros privalumai ir naudojimas
Istoriškai ir tradiciškai kalendra buvo naudojama virškinimo trakto diskomfortui palengvinti.
Ajurvedoje naudojama kaip vaistinis augalas. Energetiškai, Ajurvedos terminais kalbant, kalendra laikoma ir šildančia, ir vėsinančia žole, priklausomai nuo naudojamos augalo dalies. Teigiama, kad lapai vėsina ir iš jų galima pagaminti sultis arba kompresą, naudojamą švelniam odos dirginimui palengvinti, o sėklos šiek tiek šildo, o tai gali padėti virškinimui, pasisavinti maistines medžiagas ir padėti pašalinti toksinus.
Nors daugiausia žinoma dėl savo stipraus giminingumo ir naudos virškinimo sistemai, kalendra taip pat gali būti naudinga šlapimo sistemai ir plaučiams, nes padeda išvalyti šilumą ir atitinkamai gleives.
Maltos kalendros sėklos labai vertinamos troškiniuose ir padažuose, nes gerai sutirština dėka plaušinio luobo. Kalendra vertinama tų, kas negali valgyti aštriai. Ji harmonizuoja ir gardina daugelį patiekalų. Naudojama gaminant picas, ankštinių valgius, sriubas, padažus, troškinius, taip pat marinavimui. Malta kalendra į maistą dažniausiai dedama ruošimo pabaigoje.
PASTABA. Čia pateikta informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija. Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius.